Co wpływa na koszt kredytu hipotecznego?

Koszt kredytu hipotecznego jest uzależniony od rozmaitych czynników. Dla wielu osób jest to jedyna szansa na to, aby spełnić marzenie o zakupie własnej nieruchomości. Instytucje finansowe proponują oferty a tyle zróżnicowane, że znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie nie powinno stanowić problemu. Ważne jest to, aby decyzji nie podejmować zbyt pochopnie. Pierwszym krokiem jest dokładne przeanalizowanie kosztów – to właśnie one decydują o tym, czy dane rozwiązanie jest korzystne.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Koszt kredytu hipotecznego jest bezpośrednio uzależniony od oprocentowania, które liczone jest w skali roku. Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na wartość stopy procentowej. Warto również zobaczyć jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, korzystając z symulatora kredytowego.

Trzeba wiedzieć, że jest ona ustalana odgórnie, a więc bank nie ma wpływu na jej wysokość. Ponadto wartość stopy procentowej może zmieniać się w czasie – to właśnie wtedy odnotowujemy wzrost lub spadek oprocentowania. Należy także wspomnieć o marży, która ustalana jest przez instytucję finansową. Plusem jest fakt, że jej wartość zwykle jest stała. Wiele banków proponuje niższą marżę w przypadku np. wysokiego wkładu własnego.

Zobacz, jak skutecznie zmniejszyć oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Forma oraz okres spłaty

Na koszt kredytu hipotecznego wpływa także forma spłaty. Do wyboru mamy raty malejące, a także równe. W obu przypadkach koszty kształtowane są przez aktualnie obowiązującą wysokość stopy procentowej. Oprócz tego należy wspomnieć o okresie kredytowania – im jest on krótszy, tym niższy koszt kredytu hipotecznego.

Zobacz, jakie wybrać raty stałe czy malejące.

Pozostałe opłaty

Koszt kredytu hipotecznego to również szereg dodatkowych opłat, takich jak np. obowiązkowe lub dobrowolne ubezpieczenie, prowizja banku, dodatkowe produkty finansowe, opłata za karencję/wakacje kredytowe, opłaty przygotowawcze, a także wiele innych. Właśnie dlatego osoby bez doświadczenia powinny rozważyć skorzystanie z usług doświadczonego doradcy finansowego, który pomoże w znalezieniu najlepszej oferty kredytowej.

Sprawdź, jak cesja wpływa na koszt kredytu hipotecznego.