Jakie są warunki spłaty kredytu hipotecznego i od czego zależą?

Kredyty hipoteczne są bardzo popularnymi rodzajami produktów finansowych, ponieważ dzięki nim można sfinansować zakup mieszkania czy też budowę wymarzonego domu. Istotne jest spełnienie wielu warunków, aby otrzymać taki kredyt. Po skorzystaniu z oferty ważna jest terminowa spłata kredytu hipotecznego.

Wszystkie warunki i zasady spłaty takiego kredytu są określane w umowie kredytowej i są uzależnione od banku oraz jego indywidualnej polityki. Istnieją jednak pewne wspólne warunki, które obowiązują w praktycznie każdym banku posiadającym w swojej ofercie kredyty hipoteczne.

Spłata kredytu hipotecznego – od czego zależy wysokość rat?

Wysokość rat zależy od oprocentowania, prowizji i innych dodatkowych kosztów naliczanych przez bank. Istotny jest również rodzaj rat wybranych przez klienta. Kredyt może być spłacany w ratach równych lub malejących. Raty malejące zwykle wymagają większej zdolności kredytowej, ale za to pozwalają sporo zaoszczędzić. Wszystkie informacje dotyczące kwot i terminów spłaty znajdują się w harmonogramie dołączanym do umowy. Więcej na ten temat, znajdziesz w artykule – Rata malejąca czy stała – co wybrać?

Wcześniejsza spłata kredytu

Zgodnie z obowiązującym prawem, banki umożliwiają swoim klientom wcześniejszą spłatę części lub całości zaciągniętego zadłużenia. Dzięki temu nie trzeba się martwić kolejnymi ratami, a do tego można sporo zaoszczędzić, ponieważ w przypadku takiej spłaty nie są naliczane koszty za okres kredytowania, który nie zostanie wykorzystany. Opcja ta jest opłacalna, nawet jeśli bank pobierze prowizję za wcześniejszą spłatę (istnieją różne ograniczenia wysokości takiej prowizji).

Opóźnienia w spłacie

Opóźniona spłata kredytu hipotecznego może wiązać się z różnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami. Kilka dni spóźnienia to nie problem, ale w późniejszym czasie od kwoty niespłaconej raty naliczane są odsetki karne. Dane klienta trafiają do BIK, a w przypadku dalszego niepłacenia możliwe jest rozwiązanie umowy, skierowanie sprawy do sądu, a następnie komornika w celu wyegzekwowania całości pożyczonej kwoty. Zwykle kończy się to zajęciem nieruchomości. Warto więc pilnować terminów podanych w harmonogramie. osoby, które mają problem z terminową spłatą zobowiązania mogą skorzystać z takich rozwiązań, jak: wakacje kredytowe, czy też kredyt konsolidacyjny.