Wakacje kredytowe – dla kogo?

Wakacje kredytowe to oferta dla każdego! Tak przynajmniej głoszą marketingowe slogany banków. Niestety, nie jest to stwierdzenie zgodne z prawdą. Zwłaszcza, że ta „usługa” wiąże się ze sporymi kosztami. Kto zatem może skorzystać z takich wakacji?

Wakacje od kredytu – w jakich sytuacjach i na co uważać?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wakacje kredytowe są przyznawane wyłącznie w poważnych sytuacjach. Oczywiście bank nie będzie kontrolował, czy faktycznie straciliśmy pracę, lub czy pojawiło się nam dziecko, aczkolwiek skorzystanie z takich wakacji najprawdopodobniej będzie miało charakter jednorazowy. Powtórna możliwość całkowitego zawieszenia spłaty kredytu może być dla nas nieosiągalna, zwłaszcza w kontekście najbliższego roku. W większości banków panuje zasada, że z wakacji można skorzystać po nienagannej spłacie aż 12 rat. Zazwyczaj opcja wakacji kredytowych jest ujęta w umowie kredytowej podpisywanej z bankiem.

By móc skorzystać z rozwiązania, jakim są wakacje kredytowe, trzeba wcześniej terminowo opłacać miesięczne raty. Sprawdź więcej informacji na temat warunków spłaty kredytu hipotecznego.

Wakacje, czy późniejsza spłata?

Oczywiście skorzystanie z wakacji kredytowych nie jest jedynym rozwiązaniem przy przejściowych problemach finansowych. Można – jeśli mamy taką możliwość – opóźnić spłatę raty o kilka dni a następnie dalej nienagannie spłacać kredyt. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania.

1. Czy dane problemy mają charakter przejściowy i czy damy radę „ogarnąć” je po kilku dniach?
2. Czy chcemy powiadomić bank o ewentualnym opóźnieniu spłaty?
3. Czy istnieje zagrożenie, by w najbliższych miesiącach ponownie pojawił się taki problem?
4. Czy posiadamy oszczędności, z których jesteśmy w stanie spłacać zobowiązania na bieżąco, nawet w przypadku wystąpienia przejściowych problemów finansowych?

Podsumowując, wakacje kredytowe to rozwiązanie z którego może skorzystać każdy, wzorowy kredytobiorca. Niestety, wiążą się one z poważnymi kosztami, które często nie ograniczają się wyłącznie do finansowego charakteru.