Jak czytać ranking kredytów mieszkaniowych?

Portale finansowe prowadzą rankingi kredytów mieszkaniowych, gotówkowych, konsumenckich, samochodowych i konsolidacyjnych. To najbardziej popularne kredyty udzielane przez banki. Wybranie tego najkorzystniejszego nie jest łatwe, ponieważ porównanie odsetek, marż bankowych i wielu różnych opłat jest trudne. Ułatwieniem przy podjęciu decyzji są właśnie rankingi kredytów.

Ranking kredytów mieszkaniowych

Kredyty mieszkaniowe należą do najniżej oprocentowanych kredytów, więc wydają się najtańsze. Obarczone są jednak różnymi dodatkowymi opłatami naliczanymi od kwoty kredytu, dlatego ostateczne koszty przestają już być tak atrakcyjne.

Sprawdź, ranking kredytów hipotecznych 2020.

Ranking kredytów mieszkaniowych pomaga poruszać się w tym skomplikowanym gąszczu. Kredyt z niższym oprocentowaniem, ale wyższą marżą może w rzeczywistości okazać się droższy niż kredyt z wyższym oprocentowaniem, ale niższą marżą. Przy tworzeniu rankingu kredytów mieszkaniowych analitycy biorą pod uwagę wszystkie dodatkowe opłaty:

  • opłatę wstępną za rozpatrzenie wniosku,
  • wysokość wkładu własnego (zmniejsza zadłużenie) – więcej na ten temat znajdziesz w artykule Kredyt hipoteczny z wkładem własnym,
  • okres kredytowania,
  • wysokość prowizji,
  • wysokość oprocentowania,
  • koszty dodatkowych ubezpieczeń.

W celu optymalizacji wyników autorzy rankingu kredytów mieszkaniowych symulują koszty kredytu o tej samej wysokości i tym samym okresie spłaty, symulacja wykonywana jest w kilku wariantach.

Ranking kredytów mieszkaniowych – co można z niego wyczytać?

Ranking kredytów mieszkaniowych ma za zadanie ułatwić potencjalnym kredytobiorcom wstępną orientację w ofercie banków. Chodzenie od banku do banku jest czasochłonne i nie zawsze pozwala wybrać ofertę najkorzystniejszą.

Najtańszy kredyt to taki, którego RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania)jest najniższy, ponieważ ten wskaźnik uwzględnia wszystkie koszty kredytu. Często jednak zdarza się, że banki w takim wypadku wymagają spełnienia szeregu warunków formalnych i dodatkowych. Nie zawsze kredytobiorca może im sprostać. Pozostaje mu skorzystać z mniej konkurencyjnych ofert.

Zobacz co analizować decydując się na ofertę kredytu hipotecznego.

Rankingi kredytów mieszkaniowych symulują także wielkość rat miesięcznych, które trzeba będzie spłacać. To dobry wskaźnik dla osób, które dzięki niższej racie chcą zachować margines bezpieczeństwa dla budżetu domowego. Niestety taki kredyt będzie droższy i dłużej spłacany. Trzeba również podjąć decyzję jaki rodzaj rat będzie dla nas najlepszy raty stałe czy malejące.