Wniosek kredytu hipotecznego – kto decyduje się go złożyć?

Jeśli zdecydujesz się złożyć wniosek kredytu hipotecznego, będziesz mógł pozwolić sobie na zakup mieszkania swoich marzeń już dziś. Najczęściej na ten rodzaj kredytu decydują się osoby około 30 roku życia, które chcą w końcu mieć własne cztery kąty (mieszkanie z rodzicami bądź ze współlokatorami na dłuższą metę nie jest komfortowe). Kredyt ten jest długoterminowy – spłaca się go od 30 do 20 lat.

Kiedy warto wziąć kredyt hipoteczny?

Wniosek kredytu hipotecznego najczęściej składamy, kiedy skończymy swoją edukację, znajdziemy stałą pracę albo założymy rodzinę, bo wtedy najsilniej odczuwamy potrzebę posiadania własnego mieszkania. Jeśli nie dysponujesz środkami koniecznymi, aby nabyć interesującą cię nieruchomość, to kredyt hipoteczny jest idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Zapotrzebowanie na nowe mieszkanie stale rośnie, dlatego ceny nieruchomości idą gwałtownie w górę.

Sprawdź również jak sfinansować zakup mieszkania.

Oczywiście, aby bank przyznał ten kredyt musisz posiadać zdolność kredytową (możesz ją obliczyć za pomocą kalkulatorów dostępnych w internecie). Jak budować dobrą zdolność kredytową znajdziesz tutaj.

Zgodnie z prawem bankowym musisz mieć także 20% wkładu własnego. Zanim złożysz wniosek kredytu hipotecznego powinieneś porównać oferty różnych banków i wybrać taką, która ci odpowiada.

Co trzeba wiedzieć o kredytach hipotecznych?

W Polsce najczęściej bierze się kredyt hipoteczny w wysokości od 100 do 300 tysięcy złotych. Wniosek kredytu hipotecznego jest zazwyczaj rozpatrywany tygodniami – bank musi mieć czas na weryfikację wszystkich danych kredytobiorcy. Warto podkreślić, że od 2013 roku w Polsce kredyt hipoteczny może być udzielony tylko w takiej walucie, w jakiej kredytobiorca otrzymuje swoje wynagrodzenie.

Jeśli chcesz wiedzieć gdzie znaleźć wszystko o kredycie hipotecznym, przeczytaj ten artykuł.

Całkowity koszt kredytu hipotecznego zależy od wielu czynników- prowizja banku, koszty notarialne, założenie księgi wieczystej, ustanowienie hipoteki, prowizja za wcześniejszą spłatę, ubezpieczenie. Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego powinna być gruntownie przemyślana.