Umowa kredytu hipotecznego – co i jak?

W celu zakupu mieszkania lub budowy domu dosyć często zainteresowani muszę korzystać z usług banku i decydować się na hipotekę. Umowa kredytu hipotecznego to dokument, bez którego nie ma możliwości otrzymania finansowania budowy czy kupna.

Umowa kredytu hipotecznego

Dokument ten reguluje wszystkie kwestie oraz prawa i obowiązki obu stron. Od niego zależy czy zostanie udzielony kredyt czy też odrzucony.
Poprawne wypełnienie całej umowy oraz dostarczenie odpowiednich dokumentów wymaganych przez kredytodawcę umożliwia wzięcie kredytu.

Zobacz więcej na temat kredytów hipotecznych.

Czasem jednak mimo usilnych starań umowa kredytu hipotecznego nie jest zawierana. Ma na to wpływ bardzo wiele czynników, które regulują możliwości kredytowe. Co wpływa na negatywną decyzję banku? Dlaczego nie można wziąć kredytu hipotecznego? Jakie są tego najczęstsze powody?

Sprawdź również, słowniczek najczęstszych pojęć znajdujących się w umowie kredytu.

Powody odrzucenia umowy kredytowej

Najczęściej jest to po prostu brak zdolności kredytowej. Wpływ ma na to zbyt duża ilość już wcześniej zaciągniętych kredytów, które nadal nie zostały spłacone. Sprzęty AGD i RTV wzięte na raty, karta kredytowa, na której widnieje ujemny bilans. Świadczy to o tym, że z kolejnym kredytem już mogą pojawić się problem i brak możliwości jego spłaty.

Zobacz co zrobić by mieć dobrą zdolność kredytową.

Również wiek odgrywa istotną rolę. Jeśli kredytobiorca ma pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt lat, bank może domniemać, że nie zdąży spłacić należności. O wiele większe szanse maja osoby w średnim wieku zatrudnione na stałe, z obowiązującą już przynajmniej rok umową.

Innymi aspektami rzutującymi na zdolność kredytową są zarobki w obcej walucie, brak historii kredytowej, wybór malejąc rat czy też wątpliwy stan nieruchomości.

To jednak nie jest powód, aby całkowicie zaprzestać starania o zaciągnięcie kredytu. Umowa kredytu hipotecznego może w jednym banku nie zostać zawarte, ale już w innym może zapaść decyzja pozytywna.