Kredyt budowlany – co warto o nim wiedzieć

Kredyt budowlany jest jedną z kilku metod finansowania budowy domu. Ma on swoje plusy i minusy, które powinniśmy rozważyć zanim zdecydujemy się na taką pożyczkę. Nie mniej jednak, wiele osób uważa go za jeden z najbardziej opłacalnych kredytów, jeśli chodzi o budowę nieruchomości.

Zanim weźmiesz kredyt na budowę domu

Kredyt budowlany charakteryzuje się niższym oprocentowanie, niż kredyt gotówkowy i zazwyczaj dostaniemy go na dłużej, co daje nam więcej czasu na spłacenie zobowiązania. Jednak jeśli już zdecydujemy się na kredyt budowlany, musimy być świadomi tego, co musimy zrobić, żeby go w ogóle dostać.

Starając się o taki kredyt musisz również posiadać odpowiedni wkład własny, który może być różnie udokumentowany. Przed podjęciem decyzji warto również się dokładnie rozejrzeć po rynku produktów kredytowych i wybrać najlepszy kredyt na budowę domu, sprawdź również jakie są odsetki od kredytu i jaką ratę będziesz musiał spłacać co miesiąc.

Co zrobić by otrzymać kredyt budowlany

Przede wszystkim, będziemy musieli udać się do banku lub innej instytucji, która udziela tego typu pożyczek. Tam, poproszą nas o pokazanie dowodu osobistego, żeby sprawdzić czy nie próbujemy ich oszukać. Pojawia się coraz więcej oszustów, którzy wykorzystują cudze dane, żeby dostać kredyt budowlany, więc banki chcą się przed tym uchronić. Oprócz tego, sprawdzona zostanie też nasza wypłacalność. Co to właściwie oznacza? Chodzi tutaj o to, że bank będzie chciał zobaczyć, czy nasze zarobki są wystarczające, żebyśmy byli w stanie spłacać zadłużenie i dalej żyć na standardowym poziomie. W tym celu bank poprosi nas o pokazanie zaświadczenia o zarobkach. Taki dokument powinien wydać nam nasz pracodawca. Ma on obowiązek pokazać nam taki dokument, kiedy o niego poprosimy, a więc nie powinno być z tym problemu. Jeśli jednak nie pracujemy dla nikogo, a za to prowadzimy własną działalność gospodarczą, będziemy musieli udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po specjalne zaświadczenie, które pokaże ile zarabiamy co miesiąc. Na podstawie tych dokumentów, bank będzie w stanie zdecydować czy da nam kredyt budowlany czy też nie. Zazwyczaj decyzja podejmowana jest bardzo szybko i niemal od razu będziemy wiedzieli czy dostaliśmy nasz upragniony kredyt budowlany.