Czy istnieje kredyt idealny?

Wiele osób zastanawia się, jak wziąć kredyt, żeby móc go spłacić bez żadnego problemu. Odpowiedź na to pytanie właściwie nie istnieje, jednak można nieco uprościć sprawę. Otóż wiele zależy od tego, czy jest to zwykły kredyt konsumpcyjny, czy na przykład kredyt mieszkaniowy. Ten ostatni bowiem charakteryzuje się tym, że miewa spore ulgi. Istnieją programy pomocowe, które częściowo finansują spłatę kredytu.

Druga sprawa to wkład własny. Im większy, tym łatwiej potem spłacić to, co się wzięło jako kredyt czy pożyczkę, bo oznacza to, że mamy za co żyć, że płacąc raty, nie robimy tego z uszczerbkiem dla naszego comiesięcznego portfela. To bardzo istotne, aby mieć za co żyć. Może się przecież zdarzyć, że zostanie nam tylko na spłatę kredytu i co wtedy? W takiej sytuacji można albo wziąć kredyt konsolidacyjny, albo nie płacić rat i jedynie liczyć na umorzenie karnych odsetek. Jednak jest to marna opcja.

Każdorazowo trzeba przemyśleć swoją decyzję kredytową i zdiagnozować, na jak wysoki kredyt będzie nas stać, jak duże raty będziemy mogli spłacać i jak długo będzie to możliwe. W tym celu wato korzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Kredyt powinien być dostosowany do nas. W przeciwnym wypadku to my sami będziemy się musieli do niego dostosować. A może to nie być wcale przyjemne.

Łatwo wziąć kredyt, ale jeszcze łatwiej nie spłacać go i ponieść tego dotkliwe konsekwencje. Dlatego zdecydowanie lepiej wziąć jedynie przemyślany kredyt, żeby móc go regularnie spłacać i nie musieć odczuwać negatywnych konsekwencji. Dlatego warto zastanowić się również jakie wybrać raty – równe czy malejące. Warto  również zadbać o rzetelne informacje o danym kredycie, przeczytać wszystkie umowy i to, co jest do nich dołączone. Wówczas możemy być niemalże pewni, że już nic nas nie zaskoczy i że podjęliśmy dobrą decyzję, która zapewni nam dobrobyt na długie lata.