Co wpływa na naszą historię kredytową

Zakup mieszkania wiąże się zawsze z wydaniem horrendalnych pieniędzy. Niestety w dzisiejszych czasach mało kogo stać na zakup mieszkania za gotówkę. W związku z tym zazwyczaj decydujemy się na kredyt hipoteczny.


Kredyt na mieszkanie to decyzja na prawie całe życie, ponieważ zazwyczaj kredyt ten jest zaciągany na najdłuższy możliwy okres, czyli 30 lat (w niektórych bankach nawet 35 lat). W związku z tym wybieramy banki z najkorzystniejszymi ofertami, gdzie składamy wnioski o kredyt na mieszkanie.

Bank potrzebuje trochę czasu na przeanalizowanie naszego wniosku. Chociaż może samego wniosku nie trzeba tak analizować. Na większą uwagę zasługujemy my, a dokładnie nasze fundusze. Od momentu zarobienia pierwszych pieniędzy (oczywiście legalnie) wszystko rejestrowane jest w specjalnych systemach, w ZUS, w urzędzie skarbowym itp. Oczywiście bank będzie zainteresowany naszymi zarobkami. Jednak oprócz tego bardzo ważna jest dla niego nasza historia kredytowa.

Historia kredytowa zaczyna się tworzyć w momencie, kiedy zasięgniemy pierwszej pożyczki/pierwszego kredytu, kiedy weźmiemy jakąś rzecz na raty, kupimy telefon na abonament itp. Wówczas bank ma w systemie wgląd w nasze płatności i może skontrolować, czy wcześniej nie mieliśmy problemów z płaceniem rat czy abonamentu. Na tej podstawie bank stwierdza, czy jesteśmy wypłacalnym klientem.
Problem pojawia się, gdy mamy choćby jedną ratę niezapłaconą. Wówczas wrzucani jesteśmy na taką czarną listę w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i już może być problem z otrzymaniem kredytu.

Na szczęście na takiej liście nie widniejemy przez całe życie. Jeśli płatność zostanie uregulowana, odsetki zostaną zapłacone, to po jakimś czasie zostajemy z tej listy wykreśleni. Należy jednak pamiętać, że niewiele potrzeba, żebyśmy się na takiej liście znaleźli.