Rata malejąca czy stała – co wybrać?

W pewnym momencie życia, każdy staje przed koniecznością podjęcia decyzji co do miejsca zamieszkania. Wiele osób marzy o swoim własnym mieszkaniu lub domu, lecz ze względu na koszt, nie każdy może sobie pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. W takim przypadku banki oferują swój produkt, którym jest kredyt mieszkaniowy.

Jak podają statystyki, obecnie ponad 15 milionów Polaków spłaca zobowiązanie kredytowe w związku z zakupem nieruchomości. Jednak biorąc pod uwagę, że jest to pożyczka w kwocie najczęściej kilkuset tysięcy złotych, a okres spłaty wynosi nawet do 35 lat, warto dokładnie przeanalizować warunki kredytowania. Jednym z kluczowych elementów jest rodzaj rat – malejące lub stałe.

Czym różnią się raty malejące od stałych?

Istnieje bardzo prosta i wyraźna różnica między tymi dwoma modelami spłat kredytu. W przypadku rat malejących kwota kapitału jest stała, co w praktyce oznacza, że w początkowym okresie spłaty bank pobiera głównie odsetki. W przypadku rat stałych, kwota zobowiązania jest niezmienna. W tym modelu spłat wysokość spłacanego kapitału wzrasta z każdym miesiącem, maleją zaś odsetki.

Dzięki specjalnemu kalkulatorowi odsetek hipotecznych, możesz dokładnie obliczyć wysokość miesięcznej raty.

Jaki rodzaj odsetek wybrać?

Przed podpisaniem umowy o kredyt mieszkaniowy, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację nie tylko na dzień dzisiejszy, ale również przyszłościowo. Jeśli kredyt chce zaciągnąć osoba, która przewiduje, że w niedalekiej perspektywie poziom jej dochodów zmniejszy się np. w przypadku przejścia na emeryturę, warto przemyśleć spłatę w formie rat malejących. W tym przypadku całkowity koszt spłaty kredytu może być nawet o kilkadziesiąt złotych niższy. Natomiast dla osób, które planują zwiększenie dochodu np. na drodze rozwoju zawodowego, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się raty stałe. Przy wyborze tego modelu spłaty można również liczyć na wyższą kwotę kredytu.

Jak widać, planując zakup nieruchomości, który będzie opierał się o kredyt mieszkaniowy, należy przede wszystkim dokonać bardzo dokładnej analizy swojej zdolności kredytowej i planów na przyszłość. To zagwarantuje nam podjęcie właściwej decyzji przy podpisaniu umowy.