Jak budować dobrą zdolność kredytową?

Wnioskując o kredyt hipoteczny bank ma obowiązek wnikliwie przeanalizować zdolność kredytową klienta. Im większa zdolność kredytowa, tym kredytobiorca ma większe szanse na uzyskanie kredytu o większej wartości i na lepszych warunkach. Jak budować zatem dobrą zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa a źródła dochodów

Zdolność kredytowa zależy w dużej mierze od źródła dochodów. Najlepszym źródłem, według banków, jest umowa o pracę podpisana co najmniej na trzy miesiące przed wnioskowaniem o kredyt. Osoby pracujące na umowę o dzieło czy samozatrudnione również mogą ubiegać się o kredyt. Wymagania co do zdolności kredytowej tych osób będą jednak bardziej wygórowane. Bank poddaje bowiem pod wątpliwość regularność oraz wysokość comiesięcznych dochodów. Otrzymanie kredytu w takim przypadku nie jest jednak niemożliwe, należy wykazać stabilność zarobków przez ostatnie 12 miesięcy.

Spłata obecnych zobowiązań

Starając się o kredyt, warto spłacić wcześniej wszelkie inne zobowiązania finansowe, takie jak pożyczki, kredyty czy chwilówki. Ważna jest również spłata limitu na koncie, który nawet jeśli nie jest wykorzystany, traktowany jest przez bank jako kolejna pożyczka. Przed złożeniem wniosku kredytowego warto zrezygnować z płatności kartą, co będzie jednoznacznym sygnałem dla banku, że żyjemy na najniższej możliwej stopie życiowej (brak transakcji kartą). Co więcej, poręczenia kredytów mogą znacząco wpłynąć na zdolność kredytową klienta. Wszelkie wymienione elementy mogą wpłynąć na ratę kredytu, a w konsekwencji nieudzielenie przez bank pożyczki.